Екологичен фестивал Беглика
От 09 до 22 Август 2010 нашият екип от Активни Идеи помогна за провеждането на Екологичен фестивал Беглика.
В подготовката на фестивала участваха над 40 доброволци от цял свят (Чехия, Корея, Франция, Испания, Гърция...) В дните преди фестивала доброволците събраха един тон боклук. Сред находките се отличава дори цяла тоалетна чиния. Организаторите на фестивала почистват района на язовир Голям Беглик два пъти годишно, но никога не са се натъквали на такъв „урожай" в рамките само на една година след последното почистване на фестивалната зона.
Беглика Фест е изявлението ни за един възможен начин на живот, който ни мотивира да се стремим към отговорно потребление и минимизиране на екологичния ни отпечатък върху околната среда. Мисия:
- Беглика Фест съчетава творчество, спорт и природа, за да промотира въвеждането на многофункционално управление на природните ресурси в района на Беглика. Мисията на фестивала е да провокира съзнателното общуване с природата, отприщването на творческата енергия и себеизразяването; да спомага за натрупването и развиването на положителен заряд в обществото. - Беглика free fest е: най-вече опит за адекватно разбиране на човешкото общуване с природата, но и сцена за съвременна, качествена българска и балканска музика , платформа за творческо себеизразяване, обогатяване и естетическа наслада в областта на: театъра, киното, визуалните изкуства, съвременния танц - Пространство за събиране на нов опит в общуването с природата: десетки работилници, презентации, спорт, игри ============================================== 09.08 – 19.08. Подготовка на „Беглика фест”
Дейности по подготовка на фестивала включително създаване на тенти, шатри, сцена, декор, тоалетни и др. ============================================== 20.08 – 22.00. Провеждане на „Беглика фест”
Екологични презентации: - "Защо изчезва българското мляко” - "Mрежа за устойчив обмен" - "WWF за климата" - лекция за промените в климата - "Смаляване" (Degrowth) - Икономика на смаляване ориентирана към опазване на околната среда. - "Билките и пчелите" - "Унизената земя" - Биосферен парк "Баташка планина" - "WWF за горите" - лекции за устойчивото управление на българските гори - „Сламата като строителен материал” - "Минало, настояще и бъдеще на глухаря в България" - "Децата, образованието и родителството” - "Как да се изгради собствена ферма за червеи"
За презентациите бяха поканени специалисти от различни сфери, засягащи алтернативите в начина ни на живот - от енергията, природоопазването, икономиката, образованието до промените в климата и алтернативното строителство.
Рециклиране: През цялото време на Фестивала отпадъците се събираха разделно и транспортираха до специално ателие за рециклиране, където се превръщаха в произведения на изкуството.
|