Български
HomeAbout UsProjectsInfoContacts
Сушени плодове - ароматни и вкусни

Сушени плодове - ароматни и вкусни

Още древните народи са консумирали изсушени на слънцето смокини и фурни.
Нашите баби пък са нижели на конец нарязани на тънки шайби ябълки и са ги окачвали на пирон в някое сухо и проветриво помещение. Днес сушените плодове се „произвеждат" в индустриални количества.
Те съдържат незаменими хранителни вещества с голяма концентрация, затова и вкусът им е много по-наситен от този на пресните.
Калият, калцият, желязото и многобройните витамини в състава на „сушените" са безценни за доброто ни здраве.
Баластните вещества пък се грижат за изрядното храносмилане. Без съмнение сушените плодове са калорични (сините сливи в сушено състояние съдържат три пъти повече калории отколкото пресните).
Те са съществена съставна част от калорийността на мюслито, на ефектните кейкове или на дребните сладки. От тях стават и чудесни ошави и компоти.
Внимание: обработените със сяра сушени плодове (като напр. кайсии и стафиди) могат да предизвикат главоболие.

Сушени ябълки
Ябълките не се нуждаят от толкова много време, както другите плодове, за да изсъхнат. В средновековните манастири ги нареждали върху постлани със слама каменни подове. Днес, на кръгчета, те се внасят от Италия, Чили и САЩ.
Апетитните ябълкови сушени колелца могат да се консумират самостоятелно или да се използват като добавка в различни видове сладкиши.

Сушени круши
За сушене стават преди всичко твърдите, ароматни сортове. Крушите се обелват, нарязват се на малки парченца или на тънки кръгчета и се подреждат върху предварително облицованата с пергаментова хартия скара на фурната.
За да се изсушат добре, температурата не бива да надвишава 50°С.
Който е опитвал единствено пресни круши, ще остане приятно изненадан от превъзходния вкус на сушените.

Сушен ананас
Родина на тези вкусни сладко-кисели плодове са западните индийски острови, където всъщност били открити от Колумб.
Сред сушените плодове ананасът играе второстепенна роля и по-рядко се открива на пазара. По-често се среща захаросан, като добавка за сладкиши, или пък покрит с шоколадова глазура.

Сушен банан
Тъй като съдържа ценни хранителни вещества, този плод играе особено важна роля в хранително-вкусовата индустрия за бебешки и детски храни. Лесно смилаемият сладък бананов чипс е истинско хрупкаво удоволствие. Голяма част от него се внася от Филипините.
Сушените банани много често се използват и като съставка на плодовото мюсли.

Сушени праскови
Сушените праскови са рядкост на пазара, но са едни от най-трайните сухи плодове. Узрелите, но все още относително твърди праскови, първо се измиват, след което се нарязват на тънки кръгчета. Сушат се във фурната на ниска температура. Готови са тогава, когато кръгчетата могат да се огъват като гума.

Сушени кайсии
Ароматичните сушени кайсии са в изобилие на пазара - български, австралийски, калифорнийски и дори испански, с различно качество. Често допълнително се обработват със сяра, за да изглеждат опънати и сочни, както и с цел да се предпазят от вредните микроорганизми. Обработените по този начин плодове при някои хора може да предизвикат главоболие.
Дали сухите кайсии са третирани със сяра, задължително трябва да е отбелязано на опаковката!
Ако решите у дома да изсушите плодове, не се учудвайте на по-тъмния цвят на плодовете, например на кайсията, в сравнение с тези, които се продават в търговската мрежа.
Хубавият жълт цвят на сушените кайсии се получава чрез опушване със сяра.

Съвети:

[Сушени плодове]

*

Ако искате сушените плодове да набъбнат, преди да ги ползвате за вашата рецепта, достатъчно е да ги сложите в съд с хладка вода за 15 минути, след което трябва добре да ги отцедите от водата.
*

Когато приготвяте кекс със сушени плодове, за предпочитане е да ги поръсите с брашно и да ги разбъркате, преди да ги добавите към тестото. Така те няма да останат на дъното, докато печете кекса.
*

Когато се нарязват сушените плодове на малки парченца, обикновено те залепват за острието на ножа и трудно се отстраняват. За да избегнете това неудобство, достатъчно е да потапяте редовно острието на ножа в много топла вода.
*

Изсушаването на плодове в домашни условия става, като се наежат на тънки резени, поставят се върху решетка и се слагат във фурна, включена на най-ниски градуси. Вратата на фурната трябва да е открехната. Другата възможност е да поставите решетката с плодовете върху слабо загрят радиатор.


You can add comment hire:
What is the capital of Bulgaria ?:
Your Name: